„Do tego potrzebne są czary, jakiś magik, albo… Bóg.” Albo PGE, czyli Polska Grupa Energetyczna.

Kontynuując wątek z posta o kopalni pojawia się pytanie, co się dzieje z tą jednak obrzydliwą dziurą, kiedy złoże zostanie wyeksploatowane? Szacuje się, że pokłady węgla brunatnego pod Bełchatowem wyczerpią się w 2038 roku. I co wtedy? Zakopać? Nie ma w tym żadnego interesu. Nikt nie wyłoży tyle kasy. Zatopić? Tak! Zalać, stworzyć jezioro! PGE propagowało nawet tą ideę ostatnio w telewizji.

Prosty plan, łatwy do zapamiętania. Zniszczymy krajobraz, ale stworzymy nowy. Tylko to dopiero za kilkadziesiąt lat. Na pewno wam się spodoba, więc na razie dajcie nam spokój, bo chcemy kopać bez problemów. Będziecie mieli gdzie pojechać na urlop, tylko nie wiadomo kiedy.

PGE ogłasza swój pomysł wszem i wobec, okazuje się jednak, że wcale nie odkryli Ameryki. Większość kopalni odkrywkowych, po wyczerpaniu zasobów zalewa się wodą i po krzyku. Dalej niech się dzieje wola nieba. Lokalne trzęsienia ziemi i osuwiska to już problem miejscowych.

W każdym razie miło się patrzy na próbę przerobienia dewastacji środowiska w ekologiczny bełkot.

Dobra, a co z dziurami w innych częściach świata? Okazuje się, że jest tego całkiem sporo. Nasza w Bełchatowie jest co prawda największa. Właściwie to najdłuższa – gwoli ścisłości. Ale jest dużo innych, głębszych, szerszych, ciemnych, zalanych wodą, albo zwyczajnie ładniejszych i bardziej zadbanych. Są różnej narodowości. Niektóre są łagodne i niezbyt wymagające, inne trudne do zdobycia i śmiertelnie niebezpieczne. Stare, młode, ładne, brzydkie… każdy znajdzie coś dla siebie. Nadal mówię o kopalniach, więc oto najciekawsze przypadki.

1. Bezkonkurencyjny Number One – ruska fantazja w szczytowej formie. Kopalnia diamentów Mirny. Tworzy własne prądy powietrzne i zjada helikoptery, więc nikt już nad nią nie lata. Kilometr średnicy i 800 metrów głębokości. Zabija spojrzeniem.

Mirny mine

Jest też kilka mniejszych w tamtej okolicy, do kompletu.

kopalnia odkrywkowa rosja kopalnia odkrywkowa rosja 1

 

2. Kopalnia odkrywkowa na Marsie:

kopalnia odkrywkowa na marsie

 

3. Niemcy. Deutsch Nummer eins Mine.

kopalnia odkrywkowa niemcy

4. USA. Niedleko Mormonów i Salt Like City. Podobno największa na świecie. Mierzyłem i nasza jest większa.

kopalnia odkrywkowa USA

5. Kanda. Ruska szkoła.

kopalnia odkrywkowa kanada

kopalnia odkrywkowa kanada 1

6. Australia Super Pit. Kopalnia złota.

kopalnia złota super pit australia-2

Starczy tych dziur. Dla równowagi budynek w kształcie fiuta. Co ciekawe, to jest kościół.

kościół jak penis USA