Kopalnia bełchatów

Z moich badań naukowych (czyli ze zdjęć satelitarnych Google) wynika, że największe dziursko zostało wykopane w Polsce! Kto by pomyślał? W Bełchatowie dokładnie. To nasz rodzimy wkład w widziane z kosmosu dzieła ludzkich rąk. Właściwie określenie tej kopalni (bo o kopalnię idzie) dziełem, to mocna przesada.

Na trasie Łódź – Częstochowa, za Piotrkowem na wysokości Kamieńska można podziwiać spore wzniesienie. Właściwie to już chyba góra. Ciągnie się przez kilka kilometrów wzdłuż drogi. Góra nijak nie pasuje do krajobrazu bo okolica jest płaska jak patelnia. Bardziej płaskie są już chyba tylko cycki Kate Moss. Można ją rozpoznać z daleka po kilkunastu wiatrakach tworzących na jej szczycie elektrownię wiatrową (górę, nie Kate Moss).

Jest to Góra Kamieńsk. Zwałowisko odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie. Swego rodzaju atrakcja turystyczna. Jest na niej elektrownia wiatrowa, punkt widokowy, droga, tor motocrossowy, ścieżki rowerowe, płaskowyż, wyciąg narciarski i kolej linowa. Brakuje tylko lotniska. A nie, przepraszam, jakkolwiek głupio by to nie brzmiało, jest tam też pas startowy o długości jednego kilometra.

Ale to dopiero początek. Skoro jest usypana góra to musi gdzieś być wykopany dół. Jest. Trochę dalej. Długa na 10 kilometrów, szeroka na 4 dziura w ziemi. Na jej obrzeżach są dwa punkty widokowe, z których można podziwiać owo zjawisko.

Widok na kopalnię jest przeżyciem egzystencjalnym. Stojąc na skraju przepaści człowiek nie wierzy własnym oczom. Jednocześnie zdaje sobie sprawę, jak niewiele znaczy w porównaniu do czegoś tak ogromnego. Przeciwna krawędź wydaje się odległa niczym drugi koniec galaktyki. Jak by tego było mało stoi na niej absurdalnie wielka elektrownia. Na tyle duża, że na prawdę można zwątpić we własny zdrowy rozsądek.

Najdziwniejsza rzecz jaką w życiu widziałem. Gdyby ktoś był w pobliżu warto przekonać się na własne oczy. Miałem niestety tylko szerokokątny obiektyw, więc nie ma efektownych zbliżeń, ale też jest zajebiście.

BTW klimat miasteczek leżących obok kopalni przypomina półwysep helski. Spokojna, ale bogata okolica. Schludne chodniki, trawniki, jakieś skwerki pośrodku niczego, ścieżki rowerowe, drogi w świetnym stanie. Domki, lasek, a za laskiem coś wielkiego, co samą swoją obecnością wzbudza niepokój. Na Helu jest to morze, tutaj wielka widziana z kosmosu dziura w ziemi.

Przy dobrej pogodzie pewnie można się przedostać do Chin…

Kopalnia Bełchatów-5-2 Kopalnia Bełchatów-8-2 Kopalnia Bełchatów-10 Kopalnia Bełchatów-7-2 Największa na świecie dziura w ziemi Kopalnia Bełchatów-2-2 Kopalnia Bełchatów-3-2 Kopalnia Bełchatów-4-2 Kopalnia Bełchatów-9-2