belka nbp

To masz bardzo dobre wrażenie. Ostatnio cichaczem zajumano nam trochę grosza. Generalnie nic w tym nowego, na każdym kroku przecież komuś udaje się uszczknąć parę złoty z naszego portfela. Ale trafiłem na dwa tak cudownie bezczelne kawałki, że nie sposób pominąć ich milczeniem.

Po pierwsze, trzeba dobrze wypić i zakąsić.

Przy okazji ostatniej afery taśmowej okazało się, że obiad przy którym afera wynikła kosztował bagatela – prawie 1500 złotych. Jedzenie ponad 500, alkohol prawie 900. Potwierdza się stwierdzenie, że darmowe jedzenie smakuje najlepiej. Wprawdzie w obliczu całej afery i sum, o które tam się rozchodzi to może niewiele, ot taka czerwona wisienka na torcie, dla smaku, ale przecież wielu Polaków za te 1500 złotych stara się przeżyć cały miesiąc. Wszyscy się na to zrzuciliśmy, Zrzutka była na tyle mała, że nikt nie stał się bardziej biedny niż jest. Dzięki temu nasi urzędnicy nie wyszli na dziadów. Zatem kiedy następnym razem kiedy kogoś najdzie ochota na obiad w restauracji ale nie będzie go na niego stać, to niech sobie przypomni, że dzieje się tak, ponieważ już ktoś ten obiad za niego zjadł.

I idę o zakład, że takie obiady to dla naszych ministrów nie nowina. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że w swoim napiętym harmonogramie dnia posiłki w tej cenie to dla nich codzienność. A dla nas zakupy w Biedronce.

I jeszcze oficjalne wyjaśnienie: Obiad został sfinansowany z pieniędzy zarobionych przez NBP, a nie z pieniędzy podatników.

Od razu mi lepiej. Nie wydają naszych pieniędzy, tylko państwowe. Państwowe pieniądze to nie pieniądze podatnika.

Kto jest przeciw proszę podnieść rękę i przycisnąć przycisk.

I druga kwestia, jeszcze bardziej bezczelna.

W związku ze szkodami doznanymi przez naród Żydowski ze strony nazistów i bolszewików, w okresie stalinizmu i II Wojny Światowej, Polacy wypłacą emerytury 50 tysiącom ocalałym Żydom.

Dlaczego? Bo ktoś musi. A skoro działo się to na terenie naszego kraju, to może niech Polacy zapłacą? Czemu nie.

Emerytury decyzją rządu będzie wypłacał ZUS, który jak wiadomo emerytury wpłaca z pobieranych na bieżąco składek, czyli z tego co zabiera przeciętnemu Kowalskiemu z wypłaty. Także od października 2014 część waszych pieniędzy zostanie przeznaczona na ten szczytny cel. I żeby nikt nie został pominięty uruchomiono specjalny system przekazów pieniężnych, który na nasz koszt pozwoli przesłać pieniądze do dowolnego miejsca na świecie, każdemu uprawnionemu do pobierania emerytury. Świadczenie będzie wynosiło 100 euro.

Kto o tym zdecydował? Sejm. 436 posłów z 438 głosujących głosowało za. Czyli wszyscy niezależnie od partii.

Wyjaśnienie: „Chociaż Polacy nie są odpowiedzialni za to co się stało mają obowiązek dbać o tych, którzy cierpieli w ich kraju.” – Bobby Brown, były dyrektor projektu HEART (grupy zadaniowej ds. restytucji mienia żydowskiego z okresu Holocaustu).

Bez komentarza.

A wiemy o tym z izraelskiej gazety Times of Israel. W polskich mediach nic na ten temat nie napisano.